„Andrzej Wajda – Noc Czerwcowa”. Wystawa fotografii Ireneusza Sobieszczuka
13.06.2026 (sobota)
„Andrzej Wajda – Noc Czerwcowa”. Wystawa fotografii Ireneusza Sobieszczuka
Centrum Kultury Wilanów, ul. Kolegiacka 3
Wernisaż: godz. 17:00
Wystawa fotografii Ireneusza Sobieszczuka „Andrzej Wajda – Noc Czerwcowa” łączy świat fotografii, teatru i telewizji. Prezentowane zdjęcia są wyjątkowym zapisem pracy Andrzeja Wajdy nad spektaklem Teatru Telewizji „Noc czerwcowa” autorstwa Jarosława Iwaszkiewicza.
Ireneusz Sobieszczuk (ur. w 1948 r. w Hrubieszowie) to polski fotograf i fotoreporter, którego dorobek obejmuje ponad pięć dekad dokumentowania historii, kultury i życia społecznego. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików, Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich oraz ZAiKS. Pracował dla Centralnej Agencji Fotograficznej, Wojskowej Agencji Fotograficznej, Polskiej Agencji Interpress oraz Prasowej Agencji Telewizyjnej. Fotografował najważniejsze wydarzenia artystyczne i medialne, a w jego portfolio znajdują się portrety wybitnych twórców polskiej kultury, m.in. Krystyny Jandy, Czesława Niemena czy Wojciecha Młynarskiego. W 1987 roku otrzymał Grand Prix konkursu Interpressphoto
w Bagdadzie za reportaż z ogarniętej głodem Etiopii.
W swojej twórczości Ireneusz Sobieszczuk łączył reporterską czujność z artystyczną wrażliwością. Szczególne miejsce w jego dorobku zajmuje dokumentacja spektaklu „Noc czerwcowa” w reżyserii Andrzeja Wajdy. Był jedynym fotografem, który miał możliwość rejestrowania procesu twórczego na planie tego przedstawienia.
Andrzej Wajda budował napięcie poprzez oszczędność środków, skupienie na emocjach bohaterów i precyzyjną pracę obrazu. Fotografie Ireneusza Sobieszczuka nie tylko dokumentują pracę zespołu, lecz także odsłaniają atmosferę powstawania spektaklu. Są zapisem emocji, skupienia i wyjątkowego spotkania dwóch wybitnych osobowości polskiej kultury – Jarosława Iwaszkiewicza i Andrzeja Wajdy.
Autor zdjęć: Ireneusz Sobieszczuk
Kuratorka wystawy: Małgorzata U. Golińska.
Wstęp wolny!
