Edit Content

Centrum Kultury Wilanów

ul. Kolegiacka 3,
02-960 Warszawa
e-mail: 
centrum@kulturawilanow.pl

Godziny otwarcia:
poniedziałek – piątek 9:00 – 21:00

kom.: 668 417 228
tel.: 22 651 98 20

Grupy Artystyczne

Klub Fotograficzny

Klub fotograficzny Centrum Kultury Wilanów zrzesza społeczność pasjonatów fotografii z Wilanowa i okolic.
Naszą misją jest edukacja, rozwijanie pasji i integrowanie lokalnych pasjonatów fotografii oraz szerzenie wiedzy o Urzeczu i Wilanowie poprzez projekty fotograficzne.
Spotykamy się na cotygodniowych zajęciach, organizujemy warsztaty lub plenery fotograficzne, omawiamy zdjęcia – dzięki czemu łatwiej opanować przerabiany materiał. Pracujemy również w grupie facebookowej – mamy tu zadania, które omawiamy na spotkaniach, a także pomagamy, doradzamy, dzielimy się zdjęciami i inspirujemy.
Organizujemy również wspólne wystawy. Zachęcamy do uczestniczenia i dokumentowania wydarzeń i miejsc w Wilanowie.
Zajęcia prowadzą fotografowie od lat związani z Wilanowem i Centrum Kultury Wilanów, pasjonaci lokalnej historii Urzecza, Amina Księżopolska i Arkadiusz Obszyński. Prowadzą oni również Fundację Rozwoju Kultury Trzeci Brzeg oraz szereg komercyjnych projektów fotograficznych i filmowych. Są pomysłodawcami plenerowego konkursu fotograficznego Wilanowski Fotomaraton. Posiadają bogate i wieloletnie doświadczenie zawodowe. Od lat  fotografowie Urzędu Dzielnicy Wilanów, współpracujący także z lokalnym magazynem Teraz Wilanów. Zapraszamy na naszą stronę ISO6400.pl

Powsinianie

Grupa śpiewacza „Powsinianie” działa w ramach Pracowni Etnograficznej przy Centrum Kultury Wilanów i powstała w 2006 roku w wyniku zaangażowania Powsinian w rozwój Domu Pracy Twórczej w Powsinie – niegdyś budynku starej plebanii, przeznaczonego do rozbiórki. Swoją ciężką pracą podnieśli  budynek z „ruin” i zamienili w tętniący życiem Dom Pracy Twórczej. Działania grupy seniorów zaowocowały cyklicznymi spotkaniami, w czasie których uczestnicy odkrywali potrzebę badania regionalnej tożsamości. 
W ramach Pracowni powstała grupa śpiewacza „Powsinianie”, której kierownikiem artystycznym jest pan Grzegorz Toporowski. Zespół specjalizuje się w pieśniach, które powstały na podstawie dawnych przyśpiewek powsińskich. Nowa forma muzyczna daje im możliwość odtworzenia tradycyjnych wiejskich pieśni – kiedyś śpiewanych przy pracy w polu, czy też w czasie wiejskich świąt i biesiad – dzisiaj Dożynek, Zapustów, Kupalnocki. W 2011 roku grupa nagrała swą pierwszą płytę „Powsińska Biesiada” – będącą swoistym dodatkiem do książki kucharskiej o tym samym tytule, wydanej w 2008 roku.
Mamy za sobą różnego rodzaju udziały w warsztatach i imprezach z okazji wielu okoliczności. Jedną z nich są parafialne dożynki w Powsinie, gdzie pod przewodnictwem Grzegorza Toporowskiego występujemy z krótkim repertuarem. Są też herody, zapusty… Wszelkiego rodzaju imprezy, biesiady, wyjazdy i rocznice patriotyczne kształtują naszą osobowość. Każdy z nas daje jakąś cząstkę swojego życia, czyni coś dla innych, by to wydało stokrotny plon. To wielka radość, gdy czujemy się potrzebni i doceniani w swoich czynach. Dzięki tym spotkaniom mamy również możliwość wymiany doświadczeń, problemów, z jakimi przychodzi nam się mierzyć. Przede wszystkim jednak możemy się oderwać od prozy życia. Poprzez aktywizację, spotkania z grupą przyjaciół osiągnąć możemy wyższe cele, realizować się i odkrywać swoje talenty. Opanowuje nas entuzjazm poznawczy, który pozwala zrezygnować z drobiazgowości, oparcia światopoglądu na zdroworozsądkowych kalkulacjach. To wielka sprawa, że odnaleźliśmy się w tej grupie, by poprzez szczytne cele przekazywać wartości, które świadczą o tożsamości naszego regionu i narodu. Niech to będzie drogowskaz i misja, jaką nam powierzono. Wspólnie spędzony czas niech będzie motorem napędowym do realizacji naszych pomysłów. Naród jest wartościowy wtedy, kiedy stoi na trwałym fundamencie, a istotą jest sam Bóg. Wszystko, co czynimy, nie zostało nam narzucone z góry. Wynika jedynie z potrzeby serca, rodzi się spontanicznie, a pomaga nam w tym działaniu kalendarz zmieniających się pór roku, organizując cykl obyczajowo-obrzędowo-liturgiczny. Składają się na niego święta o charakterze religijnym, patriotycznym, zwyczaje ludowe i obyczaje związane z życiem rodzinnym i towarzyskim.

Wilanowska Orkiestra Dęta

Do orkiestry należą zarówno dzieci, młodzież jak i dorośli.
Podczas indywidualnych zajęć nauki gry na instrumentach uczestnicy nabywają nowe umiejętności i pielęgnują swoją pasję. Aktualnie blisko 50 członków orkiestry odbywa indywidualne zajęcia nauki gry na flecie, klarnecie, saksofonie, trąbce, waltorni, eufonium, sakshornie, puzonie, tubie oraz perkusji i perkusjonaliach.
Wilanowska Orkiestra Dęta regularnie występuje podczas wydarzeń, które odbywają się w Dzielnicy, na terenie całej Warszawy oraz w podwarszawskich miejscowościach.
Repertuar zespołu to przekrój przez różne style muzyczne, od muzyki marszowej, poprzez muzykę filmową, klasyczną po szlagiery muzyki biesiadnej, wobec czego każdy odbiorca znajdzie coś dla siebie.
Kapelmistrzem orkiestry jest Łukasz Gallas.

Chór Seniora „Radosna”


Grupa od ponad 10 lat zrzesza wilanowskich seniorów. Kultywują folklor warszawski, co odzwierciedlają na swoich występach strojami oraz repertuarem, w którym znajdziemy piosenki dawnej Warszawy. Biorą udział w konkursach i przeglądach chórów senioralnych na terenie całej Polski. Kierownikiem artystycznym chóru jest Grzegorz Toporowski.

Keep on Dance


Keep On Dance to zespół taneczny działający przy Centrum Kultury Wilanów w Warszawie pod kierunkiem instruktor i choreograf Eweliny Samul. Zespół ma na swoim koncie liczne sukcesy o zasięgu wojewódzkim, ogólnopolskim jak i międzynarodowym. Ostatnim dużym sukcesem zespołu była wygrana Pucharu Polski w formacjach juniorów w stylu modern podczas zawodów International Dance Organisation w Busku Zdroju.
GRUPY TURNIEJOWE
Osoby z pewnym doświadczeniem tanecznym mogą wziąć udział w castingu do grup turniejowych i pokazowych zespołu. Grupa ta reprezentuje Centrum Kultury Wilanów na licznych zawodach w kraju i zagranicą.
GRUPY POCZATKUJĄCE
Każdy nowy uczestnik zajęć ma możliwość rozpoczęcia treningu w grupach początkujących, z programem dostosowanym do umiejętności uczestników. Poznaje podstawy klasyki, jazzu oraz tańca ulicznego, uczy się improwizować, tworzyć kreatywny ruch indywidualny.
SOLIŚCI
Każda osoba tworząca grupę pokazową ma możliwość szlifowania talentu pod okiem instruktora na zajęciach przeznaczonych do choreografii solowych.
INNE DZIAŁANIA ARTYSTYCZNE
Poza działalnością stricte taneczną, zespół rozwija się aktorsko na dedykowanych warsztatach wyrazu scenicznego z zaproszonymi pedagogami, a także wystawia spektakle taneczne. Zespół pełni oprawę artystyczną przy okazji różnych wydarzeń jak np. pokazy mody, mecze sportowe, WOŚP, Dzień Tańca czy inne organizowane przez dzielnice Wilanów.

Kuźnia Artystyczna


Zespół „Kuźnia Artystyczna” powstał z inicjatywy Danuty i Jarosława Wojciechowskich w 2000 roku przy ówczesnym Wilanowskim Klubie Młodzieżowym, który przekształcił się w dzisiejsze Centrum Kultury Wilanów. Repertuar zespołu obejmuje tańce i pieśni narodowe – krakowiaka, mazura, poloneza, kujawiaka i oberka, tańce i pieśni ludowe wybranych regionów Polski (np. Beskidu Śląskiego, łowickiego) oraz rodzimego Wilanowa, którego historia jest ściśle powiązana z dworem króla Jana III Sobieskiego i jego barokowej rezydencji. Obecnie instruktorem tańca i choreografem zespołu jest Klara Hadi.

Sekcja 30+


Grupa powstała w marcu 2009 r. i działa w Domu Pracy Twórczej.
Czas w klubie realizują zgodnie z kalendarzem liturgiczno – obrzędowym. Porządek spotkań, wyjazdów, wytyczają różnego rodzaju święta kościelne i świeckie, obrzędy pór roku. Grupa 30+ to przyjaciele, którzy postanowili kultywować piękne powsińskie tradycje. Razem z Powsinianami organizują wydarzenia etnograficzne oraz szlifują swój talent wokalny pod kierownictwem Łukasza Gallasa.

Chór Wilanowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

Chór Wilanowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku obecnie liczy około 50 osób. Chór prowadzi Krystyna Kowalska-Wojucka, absolwentka Wydziału Dyrygentury Chóralnej Akademii Muzycznej w Warszawie. Akompaniatorem jest Krzysztof Łazutka – organista, pianista, kompozytor i dyrygent.

Facebook Chóru WUTW

Odwiedź nas na facebooku

Youtube Chóru WUTW

Posłuchaj nas na YouTube

Chór Modo Maiorum

Kameralny chór Modo Maiorum pod kierownictwem Michała Straszewskiego powstał latem 2005 r. Jego łacińska nazwa – celowo wieloznaczną – można tłumaczyć jako „na sposób przodków”. Od początku swojego istnienia jego działalność skupia się na wykonawstwie muzyki dawnej oraz propagowaniu popadających w zapomnienie arcydzieł kompozytorów polskich i obcych epoki renesansu i baroku. W ramach umowy z Parafią Ewangelicko-Reformowaną w Warszawie zespół korzysta z pomieszczeń parafii na próby, oprawiając muzycznie w zamian wybrane nabożeństwa w kościele parafialnym i dając koncerty tematyczne, związane z rokiem liturgicznym lub niezależnie od niego.