Wilanów Royal Jazz Festival
7-09.06.2024 (piątek-niedziela)
Wilanów Royal Jazz Festival
scena plenerowa Royal Wilanów, ul. Klimczaka 1
Zarząd i Rada Dzielnicy Wilanów m.st. Warszawy, Centrum Kultury Wilanów i Royal Wilanów zapraszają na trzecią odsłonę Wilanów Royal Jazz Festiwal.
7 czerwca 2024
-> 18:30 – OBYWATEL JAZZ – Radosław Bolewski i Maciej Tubis grają Grzegorza Ciechowskiego
Bolewski & Tubis to wyjątkowy i oryginalny w skali kraju duet. Radosław Bolewski – wokal, perkusja oraz Maciej Tubis – fortepian i syntezator basowy. Ich muzyka określana jest jako wysmakowany balans między jazzem a muzyką pop w odważnej, improwizowanej odsłonie.
Po ponad 2 latach koncertów w całej Polsce projekt „Obywatel Jazz” doczekał się 9 marca br. premiery na płycie CD. Zespół pokazywał ten repertuar od 2021 roku w wielu miastach Polski, m.in.: w Radiu 357 czy na Dniach Grzegorza Ciechowskiego w Toruniu.
-> 20:15 – RAFAŁ DUBICKI JAZZ Quartet
Rafał Dubicki Quartet istnieje od 2018 r. Liderem zespołu oraz kompozytorem utworów jest trębacz Rafał Dubicki. W skład zespołu wchodzą również:
– Mateusz Gramburg – instrumenty klawiszowe
– Mateusz Woźniak – bas
– Adam Lewandowski – perkusja
W swoim dorobku artystycznym zespół posiada dwie płyty studyjne: „Story About Emotions” (2019), „Shadow On The Space” (2021). Muzyka, jaką prezentuje zespół, to mieszanka jazzu oraz popu, z głównym nastawieniem na melodyjne granie. Obecnie trwają prace nad trzecim albumem, który zapowiadany jest przez single pojawiające się w sieci.
8 czerwca 2024
-> 18:30 – ROBERT SZEWCZUGA Trio
Robert Szewczuga – gitarzysta basowy, edukator, kompozytor. Lider tria jazzowego, które założył w 2011 roku. Często zapraszany jest przez czołowych polskich oraz europejskich artystów do współpracy sesyjnej. Jako sideman brał udział w ważniejszych polskich festiwalach, takich jak Jazz Jamboree, Warsaw Summer Jazz Days, Bielska Zadymka Jazzowa, Sopot Top Trendy Festival czy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu. Ze swoim trio nagrał płytę „Moonrise”, która została przyjęta bardzo pozytywnie przez odbiorców oraz krytyków. Między koncertami i nagraniami prowadzi warsztaty muzyczne dla basistów z całej Polski.
Michał Rorat – pianista, aranżer, kompozytor oraz akompaniator. Od lat współpracuje z Teatrem im. Adama Mickiewicza w Częstochowie. Zasila składy takich muzyków jak: Robert Szewczuga Trio, Wojtek Pilichowski Jericho Brass Collective, Natalia Niemen, Grażyna Brodzińska. Współpracował ze Zbigniewem Wodeckim, Marcinem Pospieszalskim, Joaquinem Sosą czy Frankiem Parkerem.
Michał Dziewiński – perkusista, edukator, muzyk sesyjny. Obecnie nauczyciel klasy perkusji jazzowej w szkole muzycznej II st. im. Mieczysława Karłowicza w Katowicach. Członek Big Bandu Śląskiego pod kierownictwem Grzegorza Nagórskiego oraz muzyk na stałe współpracujący z kanadyjskim wokalistą jazzowym Mattem Duskiem. Obecnie jest w trakcie przygotowywania materiału do nagrania autorskiej płyty.
-> 20:15 – IREK GŁYK Vibes Expression Trio
– Irek Głyk – wibrafon
– Joaquin Sosa – klarnet, saksofon
– Piotr Matusik – piano
Koncert promujący najnowszy album „I Am Never Alone”.
IREK GŁYK – ceniony wibrafonista i perkusista, kompozytor, aranżer. Studiował na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej katowickiej Akademii Muzycznej. Stypendysta słynnej bostońskiej Berklee College Of Music. Zdobywca wielu nagród na konkursach i festiwalach – począwszy od wygranej na Międzynarodowym Konkursie Improwizacji Jazzowej w Katowicach (1990). Irek Głyk to nie tylko wybitny wibrafonista i perkusista, ale także założyciel i menedżer rodzinnego zespołu Głyk P.I.K Trio – w którym grali wówczas jego 14-letni syn Patryk Głyk na perkusji i 11-letnia córka Kinga Głyk na basie.
W latach 2016-2018 Irek Głyk był perkusistą w zespole Kingi Głyk. Stała się ona rozpoznawalna w branży muzycznej w wieku 18 lat, nagrywając cover piosenki Erica Claptona „Tears In Heaven”, który osiągnął ponad 20 milionów wyświetleń.
Obecnie Irek Głyk występuje w swoim duecie wibrafonowym, czepiąc inspiracje od Gary’ego Burtona i Chicka Corei. Na swoim koncie ma 5 autorskich albumów: „Long Time”, „Released at last”, „Step Ahead”, „IREK GŁYK VIBES EXPRESSION” i „I’m Never Alone”.
JOAQUIN MARTINEZ SOSA – urodził się i dorastał na Kubie. Grał m.in. u boku Wyntona Marsalisa i legendy kubańskiego jazzu – Paquito D’Rivery, który powiedział o nim: „To jeden z najbardziej utalentowanych i wszechstronnych muzyków we współczesnym świecie klarnetu”. Muzyk przeprowadził się do Polski, gdzie wraz ze swoim kwartetem już na starcie przebojem wygrał konkurs w ramach 23. Lotos Jazz Festival – Bielska Zadymka Jazzowa.
PIOTR MATUSIK – pianista, kompozytor. Jest liderem zespołu Piotr Matusik Quartet, wykonującego kompozycje Chicka Corei. Po wysłuchaniu albumu „Tribute to Chick Corea” mistrz Chick Corea napisał list do Piotra z podziękowaniami i gratulacjami! Znaczącym osiągnięciem Piotra, potwierdzającym jego genialne zdolności kompozytorskie, jest zdobycie pierwszej nagrody w Międzynarodowym Konkursie Kompozycji Jazzowych – B Jazz 2016 w Belgii. Piotr Matusik jest też liderem elektro-akustycznego tria, wykonującego jego własne kompozycje z albumu „Independence”.
9 czerwca 2024
-> 17:00 – MAX KLEZMER BAND & URSZULA MAKOSZ
Muzyka światowa – klezmerska, bałkańska, z wpływami hinduskimi, elementami jazzu i rocka – to wszystko łączy w sobie Max Klezmer Band. Muzyka niebywale oryginalna i wyjątkowa o podłożu etnicznym, pełna energii i mocy. Zespół gości na światowych i polskich scenach już od 25 lat (Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Belgia, Włochy, Afryka, Jamajka, Szwecja, Luksemburg, Austria, Słowacja, Czechy, Węgry, Rosja, Ukraina, Białoruś, Litwa, Łotwa). Naturalność przekazu połączona z niezwykłym warsztatem muzycznym sprawiają, iż na koncertach MKB tworzy się magiczna więź pomiędzy muzykami a publicznością.
Cytując recenzję, która pojawiła się w Jazz Radiu: „To muzyka, która budzi refleksje, odkrywa nowe horyzonty i zarazem podnosi poziom adrenaliny u słuchaczy”.
-> 19:00 – BOGUSŁAW CHRABOTA i YEEDNOO
Yeednoo – projekt muzyczny współtworzony przez Pawła Kozłowskiego, Krzysztofa Jaworskiego, Piotra Remiszewskiego, Marka Kisielińskiego, Wojtka Pilichowskiego, Bartka Papierza i Jabro Bogotę. W sierpniu 2006 r. grupa wydała płytę Yeednoo. Wokalistą we wszystkich utworach jest dziennikarz, redaktor naczelny Rzeczpospolitej – Bogusław Chrabota, ukrywający się pod pseudonimem Jabro Bogota.
Na wszystkie koncerty festiwalu jest wstęp wolny!