Edit Content

Centrum Kultury Wilanów

ul. Kolegiacka 3,
02-960 Warszawa
e-mail: 
centrum@kulturawilanow.pl

Godziny otwarcia:
poniedziałek – piątek 9:00 – 21:00

kom.: 668 417 228
tel.: 22 651 98 20

Jerzy Chodor. Kartki z podróży

Jerzy Chodor. Kartki z podróży
Wystawa: 1.05 – 25.05.2024
25.05.2024 (sobota), godz. 17:00 – finisaż
Centrum Kultury Wilanów, Galeria Taras Sztuki, ul. Kolegiacka 3

Przedstawiamy Państwu cykl prac, które autor nazwał „Kartkami z podróży”. Rysunki wykonane są w technice kredki i pastelu, będące efektem obserwacji i utrwalonych w pamięci wrażeń, które zostały zatrzymane w kadrze kartonu.

Ilustrują one dalsze i bliższe wyjazdy artysty, zanotowane w jego pamięci i na zdjęciach. Stanowią swego rodzaju „komentarz” do otaczających go zjawisk.

Na tej podstawie Jerzy Chador maluję przede wszystkim pejzaże. Jego podróże mają jednak również charakter wirtualny. Wraca wówczas do wspomnień, miejsc i ludzi, których już nie ma. Są to też podróże, tyle że bardzo osobiste i czasami bardzo dalekie. Wówczas tworzy własne kompozycje o różnym natężeniu emocjonalnym, swoje osobiste „Kartki z podróży”.

– Urodziłem się i mieszkam w Lublinie, gdzie w 1977 roku ukończyłem Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida. Jestem absolwentem Wydziału Konserwacji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (rok 1984). W latach 1984-2022 pracowałem w instytucjach konserwatorskich i muzealnych. W Pracowniach Konserwacji Zabytków kierowałem pracami przy rekonstrukcji polichromii ściennych w staromiejskich kamienicach Lublina. Brałem również udział w działaniach konserwatorskich poza granicami kraju (Ryga, Koszyce, Bad Honnef). Jednocześnie prowadziłem prywatną działalność zawodową, zajmując się konserwacją ruchomych obiektów zabytkowych i polichromii ściennych w kościołach i cerkwiach (wieś Blechnarka i Korczmin – ówczesne woj. nowosądeckie i zamojskie). Pracowałem także w Muzeum Archidiecezjalnym Sztuki Religijnej i Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie oraz w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.

Równolegle z pracą konserwatora zajmowałem się działalnością artystyczną, realizując swoje artystyczne projekty. Niektóre finalizowane były wystawami, na których prezentowałem ikony, grafikę komputerową czy malarstwo i rysunek. Prace te zamykane były w cykle m.in. „Prawosławie”, „Duchowe pogranicze”, „Świat pikselem malowany”, „Oknem widziane”.

Obecnie, będąc już na emeryturze, nadal staram się spełniać swoje artystyczne pasje.

Wstęp wolny!

Data

25 maj 2024
Wygsło

Czas

17:00 - 18:00

Czas lokalny

  • Strefa czasowa: America/New_York
  • Data: 25 maj 2024
  • Czas: 10:00 - 11:00

Lokalizacja

Centrum Kultury Wilanów
Centrum Kultury Wilanów
ul. Kolegiacka 3, 02-960 Warszawa
Godzina otwarcia
8:00 – 21:00
Strona WWW
https://kulturawilanow.pl/

Ośrodek edukacji artystycznej i animacji społeczno-kulturalnej zlokalizowany w samym sercu królewskiego Wilanowa.

Kategoria

Pogoda

Słonecznie
Słonecznie
26 °C
Wiatr: 22 Km/H
Wilgotność: 24 %
Odczuwalna: 25 °C
Kod QR