Edit Content

Centrum Kultury Wilanów

ul. Kolegiacka 3,
02-960 Warszawa
e-mail: 
centrum@kulturawilanow.pl

Godziny otwarcia:
poniedziałek – piątek 9:00 – 21:00

kom.: 668 417 228
tel.: 22 651 98 20

  1. Home
  2. Wystawy
  3. JERZY CHODOR – KARTKI Z PODRÓŻY [WYSTAWA]
Plakat na wystawę Jerzego Chodora pt. Kartki z podróży. Wystawa czynna od 1 maja do 26 maja w Centrum Kultury Wilanów przy ul. Kolegiackiej 3 w Galerii Taras Sztuki na 3 piętrze. Finisaż odbędzie się 25 maja o godzinie 17:00

JERZY CHODOR – KARTKI Z PODRÓŻY [WYSTAWA]

Data wydarzenia: 25 maja 2024, godz. 17:00

Jerzy Chador. Kartki z podróży
Wystawa: 1.05 – 25.05.2024
25.05.2024 (sobota), godz. 17:00 – finisaż
Centrum Kultury Wilanów, Galeria Taras Sztuki, ul. Kolegiacka 3

Przedstawiamy Państwu cykl prac, które autor nazwał „Kartkami z podróży”. Rysunki wykonane są w technice kredki i pastelu, będące efektem obserwacji i utrwalonych w pamięci wrażeń, które zostały zatrzymane w kadrze kartonu.

Ilustrują one dalsze i bliższe wyjazdy artysty, zanotowane w jego pamięci i na zdjęciach. Stanowią swego rodzaju „komentarz” do otaczających go zjawisk.

Na tej podstawie Jerzy Chador maluję przede wszystkim pejzaże. Jego podróże mają jednak również charakter wirtualny. Wraca wówczas do wspomnień, miejsc i ludzi, których już nie ma. Są to też podróże, tyle że bardzo osobiste i czasami bardzo dalekie. Wówczas tworzy własne kompozycje o różnym natężeniu emocjonalnym, swoje osobiste „Kartki z podróży”.

– Urodziłem się i mieszkam w Lublinie, gdzie w 1977 roku ukończyłem Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida. Jestem absolwentem Wydziału Konserwacji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (rok 1984). W latach 1984-2022 pracowałem w instytucjach konserwatorskich i muzealnych. W Pracowniach Konserwacji Zabytków kierowałem pracami przy rekonstrukcji polichromii ściennych w staromiejskich kamienicach Lublina. Brałem również udział w działaniach konserwatorskich poza granicami kraju (Ryga, Koszyce, Bad Honnef). Jednocześnie prowadziłem prywatną działalność zawodową, zajmując się konserwacją ruchomych obiektów zabytkowych i polichromii ściennych w kościołach i cerkwiach (wieś Blechnarka i Korczmin – ówczesne woj. nowosądeckie i zamojskie). Pracowałem także w Muzeum Archidiecezjalnym Sztuki Religijnej i Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie oraz w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.

Równolegle z pracą konserwatora zajmowałem się działalnością artystyczną, realizując swoje artystyczne projekty. Niektóre finalizowane były wystawami, na których prezentowałem ikony, grafikę komputerową czy malarstwo i rysunek. Prace te zamykane były w cykle m.in. „Prawosławie”, „Duchowe pogranicze”, „Świat pikselem malowany”, „Oknem widziane”.

Obecnie, będąc już na emeryturze, nadal staram się spełniać swoje artystyczne pasje.