Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To event minęło.

„Kolaże” Grażyny Roman-Dobrowolskiej Wystawa malarstwa i kolażu

7 października 2019 17:30 - 19:00

„Kolaże” Grażyny Roman-Dobrowolskiej
Wystawa malarstwa i kolażu

Międzypokoleniowe Centrum Edukacji, ul. Radosna 11

7.10.2019 (poniedziałek), godz. 17.30 – wernisaż

W październiku zapraszamy do Międzypokoleniowego Centrum Edukacji przy ul. Radosnej 11 na wystawę malarstwa i kolażu Grażyny Roman-Dobrowolskiej.

Wernisaż odbędzie się 7 października o godz. 17.30.

Grażyna Roman-Dobrowolska studiowała na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Do końca XX w. rzeźbiła głównie w kamieniu – marmur, trawertyn, piaskowiec i granit. Wiele z jej prac to rzeźby parkowe i sakralne (np. Matka Boska w Wyższym Seminarium Duchownym w Płocku, św. Piotr w kościele Duszpasterstwa Ludzi Morza w Gdyni czy pomnik na rynku w Starachowicach). Równolegle zajmowała się medalierstwem. Na początku XXI w. odbyła wiele podróży. Spędziła m.in. kilka miesięcy w Kanadzie i wybrała się na Alaskę. Niedługo potem długie wakacje spędziła w Singapurze. Te wyprawy zaowocowały serią małych form „Głuchołazy i Inuksuki”, inspirowanych tradycyjnymi indiańskimi kamiennymi stosami (Inuksuki). Jej pierwsza tego typu praca powstała jednak na plenerze w Głuchołazach – jeszcze przed wyjazdem do Ameryki. Po podróżach za ocean powstała również seria wspaniałych kolaży. Ponadto autorka cały czas malowała, a swoje płótna darowała bliskim i przyjaciołom.

Historyk sztuki Maria Lewańska wyróżnia cztery cykle tematyczne kolaży Grażyny Roman-Dobrowolskiej. Pierwszy reprezentuje kolaż „100 twarzy jednej kobiety”; drugi charakteryzuje kolaż „Matki, Babki, Prababki”; trzeci to cykl „Wojna”; czwarty zaś to „Pejzaże i weduty”. Kolaże urzekają barwą, wielością zakodowanych symboli i skojarzeń, mikropowieści zawartych we fragmentach, które układają się w poetycką całość.

Wstęp wolny!

Szczegóły

Data:
7 października 2019
Czas:
17:30 - 19:00

Miejsce

Międzypokoleniowe Centrum Edukacji
ul. Radosna 11
Warszawa, Mazowieckie Polska
+ Google Map
Skip to content