Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To event minęło.

„Afrykańskie wspomnienia” – Maria Butkiewicz

5 października 17:30

„Afrykańskie wspomnienia” – Maria Butkiewicz
Międzypokoleniowe Centrum Edukacji, ul. Radosna 11
5.10.2020 (poniedziałek), godz. 17.30 – wernisaż

W październiku zapraszamy na wystawę malarstwa i gobelinów Marii Butkiewicz.

W świat sztuki wprowadziła mnie moja mama Aniela Chmielowska, która prowadziła pracownię tkactwa artystycznego w Pałacu Kultury i Nauki. Tam nauczyłam się podstaw tkactwa i zapoznałam z dziełami wielu malarzy. Malowałam już w czasach szkolnych. Na studiach uczęszczałam na lekcje malarstwa do Domu Kultury na Muranowie oraz ukończyłam kurs malarstwa chińskiego (tuszem na płótnie).
W 1981 r. z mężem i trójką dzieci wyjechaliśmy do Afryki – do Zairu (obecnie Demokratyczna Republika Konga), gdzie pracowaliśmy jako wykładowcy w Wyższej Szkole Pedagogiczno Technicznej w Likasi. Na spacerach i wyjazdach w dziewicze okolice podziwiałam niezwykłe piękno afrykańskiej przyrody i życie ludzi w egzotycznych warunkach, w małych skupiskach zagubionych w buszu i nad rzekami. Gromadzili się wieczorami przy ogniskach, kobiety wielkimi drągami tłukły ziarno kukurydzy, aby ugotować jedyny posiłek w ciągu dnia. Gromadki dzieci biegały wokół, bawiąc się i hałasując. Mieszkali w ubogich „pajotach” ulepionych z gliny z dachami pokrytymi słomą, z otworem w dachu, aby dym wydobywający się z paleniska uchodził na zewnątrz. Te obrazy zachowałam w pamięci, były natchnieniem do tworzenia prac.
Po powrocie do Polski, korzystając ze wspomnień, fotografii i szkiców, przez kilka lat pracowałam nad gobelinami o tematyce afrykańskiej („Wioska w buszu”, „Termitiery”, „Na skraju płaskowyżu”, „Duch ognia”).
Będąc na emeryturze, ciągle się szkolę i doskonalę. Moją ulubioną techniką jest akwarela, ale sięgam też po olej i pastele. Najczęstszym tematem moich prac są pejzaże, ale też kwiaty – podarunek Stwórcy, które zawsze mnie zachwycały.

Wernisaż odbędzie się 5 października o godz. 17.30.

Wstęp wolny!

Szczegóły

Data:
5 października
Czas:
17:30

Miejsce

Międzypokoleniowe Centrum Edukacji
ul. Radosna 11
Warszawa, Mazowieckie Polska
+ Google Map
Skip to content