Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To event minęło.

„18 SŁÓW” Izabeli Górnickiej-Zdziech

5 października 2019

„18 SŁÓW” Izabeli Górnickiej-Zdziech
Filia CKW w ALTO Wilanów, al. Rzeczypospolitej 14

1-31.10.2019 – wystawa

 

W październiku zapraszamy do filii Centrum Kultury Wilanów przy al. Rzeczypospolitej 14 na wystawę Izabeli Górnickiej-Zdziech.

Wernisaż, połączony z prelekcją autorki, odbędzie się…

 

„Stworzyłam wystawę 18 SŁÓW, bo jako dziennikarka i autorka książek biograficznych ponad wszystko przedkładam kontakt z drugim człowiekiem. To od niego uczymy się świata, dzięki niemu poznajemy samych siebie. Kim bylibyśmy bez innych?

Bohaterami tej opowieści są moi studenci, obcokrajowcy, którzy przyjechali do Polski z różnych zakątków świata. Być może niektórzy z nich zostaną tu tylko na chwilę, inni – na dłużej, niektórzy może na zawsze, dla większości z nich to początek przygody z nowym językiem.

 

Mimo że wystawa dotyczy języka polskiego i polskich słów, pokazuje sytuację uniwersalną. Mogłaby powstać w każdym innym kraju i dotyczyć innego języka.

 

W dobie różnorakich ksenofobicznych zachowań na całym świecie, wzrastania nastrojów nacjonalistycznych, niechęci do inności rasowej czy religijnej wystawa ma zbliżyć do ludzi z innych krajów i kręgów kulturowych. Ma być lustrem, w którym przejrzy się zwiedzający. Oto pozna siedemnaście osób z różnych krajów. Czeka go niezwykłe spotkanie.

Wystawa ma zachęcić do otwierania się przed obcokrajowcami, nie tylko pod względem językowym. Obcokrajowcy uczą się naszego, jakże trudnego, języka. Chcą nas poznać. Chcą się z nami przywitać i porozmawiać. Bądźmy na to otwarci.

Zwiedzających obcokrajowców chciałabym zapoznać z językiem polskim, jeśli nigdy wcześniej nie mieli z nim do czynienia. Tych, którzy jeszcze nie znają języka polskiego, zaznajomi z nim. Osoby uczące się może skłonić do kontynuacji. Mam nadzieję, że wszyscy wyjdą z wystawy bogatsi o siedemnastu nowych znajomych, siedemnaście nowych historii i osiemnaście nowych słów. Może ktoś zechce zacząć uczyć się polskiego…

Wystawa powstała w zamierzeniu jako integralna część Festiwalu Otwarte Ogrody w Konstancinie-Jeziornie, absolutnie niezwykłego wydarzenia plenerowego. Służy wzajemnemu poznaniu – łączy społeczność Konstancina – Polaków – z obcokrajowcami. Wciąż za mało jest takich inicjatyw, a przecież Ci obcokrajowcy to ludzie żyjący obok nas, robiący zakupy w tym samym sklepie i spacerujący po tym samym parku.

Wystawa może wzbudzić zainteresowanie Polską gdzieś dalej. Oby tak się stało”.

Wstęp wolny!

Szczegóły

Data:
5 października 2019

Miejsce

Alto Wilanów
Al. Rzeczypospolitej 14
Warszawa, Mazowieckie Polska
+ Google Map