Centrum Kultury Wilanów

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

„Wyzwolenie obozu Gęsiówka” - wystawa i spotkanie autorskie

Email Drukuj PDF

tekst alternatywnyCentrum Kultury Wilanów zaprasza do galerii Taras Sztuki na ekspozycję upamiętniającą wyzwolenie obozu „Gęsiówka”. Wstęp wolny!

Uroczysty wernisaż w dniu 25 marca połączony był ze spotkaniem z mokotowskimi harcerzami oraz Barbarą Wachowicz, pisarką, publicystką, autorką biografii o najwybitniejszych postaciach polskiego harcerstwa.

3 sierpnia 1944 r. był pochmurnym dniem. Padał deszcz. Niemcy nie przejawiali większej aktywności na odcinku obsadzonym przez żołnierzy ppłk. „Radosława”. Na polskie pozycje spadały „jedynie” pociski moździerzowe. Co jakiś czas odzywały się działa pojedynczych czołgów. Tym jednak, co zaprzątało głowy Polaków, były rozległe zabudowania „Gęsiówki”…

„Gęsiówka” była nieoficjalną nazwą zabudowań niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Warschau. Budynki znajdowały się na terenie, którego granice ciągnęły się od zachodu wzdłuż ulicy Okopowej. Na południu granica więzienia biegła wzdłuż dzisiejszej ulicy Mordechaja Anielewicza (wtedy Gęsiej, stąd nazwa). Na zachodzie obóz sięgał ulicy Zamenhofa, na północy zaś granice obozu ciągnęły się wzdłuż ulic Wołyńskiej, Ostrowieckiej i Glinianej. Dziś tych ulic już nie ma. Obecnie w ich miejscach biegną ulica Lewartowskiego oraz uliczki osiedlowe.

„Gęsiówkę” należało zdobyć nie tyle ze względu na konieczność odblokowania przejścia na Starówkę, ile ze względu na zamkniętych w obozie Żydów. Według zeznań komendanta obozu, którego udało się złapać w pierwszym dniu Powstania Warszawskiego, na terenie ufortyfikowanych zabudowań więziono 236 mężczyzn i 24 kobiety pochodzenia żydowskiego. Gdyby „Gęsiówki” nie udało się utrzymać, esesmani wchodzący w skład załogi obozu otrzymali rozkaz wymordowania wszystkich więźniów. Dlatego też, jeżeli więzieni Żydzi mieli przeżyć, natarcie polskie musiało być szybkie i udać się za pierwszym razem. Nie można było dać esesmanom czasu na wymordowanie więźniów.

Twórcy prezentacji: Mariusz Olczak (koncepcja i opracowanie), Bartosz Jaksender (opracowanie graficzne).

Wystawę można oglądać do 3 kwietnia w godzinach otwarcia Centrum Kultury Wilanów.

Centrum Kultury Wilanów
ul. Kolegiacka 3
02-960 Warszawa
tel. 668 417 228
tel. 22 651 98 20

Dom Pracy Twórczej
ul. Ptysiowa 3
02-968 Warszawa

Filia w Powsinie
ul. Przyczółkowa 27 A
02-968 Warszawa
22 648 22 24

 

nr konta:
02 1030 1508 0000 0005 5015 9007

w tytule przelewu prosimy podać nazwisko uczestnika, oraz nazwę zajęć i za jaki okres jest regulowana opłata.