Centrum Kultury Wilanów

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Sekcja 30+

Email Drukuj PDF
W czerwcowy poranek odbyliśmy jednodniową wycieczkę do Tomaszowa Mazowieckiego i okolicznych miast. Wyjazd ten zapadł nam głęboko w pamięci. Kraina ta urzeka nie tylko architekturą budowli, ale również pięknem swojego krajobrazu. Ten wyjazd bardzo nas zintegrował. Odkryliśmy, iż potrzeba nam takich podróży, spotkań, które nas oświecą- a także wzbogacą wewnętrznie. Na tej wycieczce zrodził się pomysł powstania piosenki pt.” Przybył z Tomaszowa ”. Stała się ona sztandarową piosenką naszej grupy. Za sobą mamy już różnego rodzaju udziały w warsztatach i imprezach z okazji wielu okoliczności. Jedną z nich były parafialne dożynki, gdzie pod przewodnictwem Grzegorza Toporowskiego „Grupa 30 +” debiutowała krótkim repertuarem. Były też herody, zapusty. My również występując jako „tabor cygański” zaakcentowaliśmy swoją obecność. Wszyscy w dobrych nastrojach i humorach bawili się do północy.Organizowane są również na terenie parafii jarmarki przedświąteczne, które mają na celu wspierać najuboższych. Włączyliśmy się również w tę akcję na rzecz „Caritasu”, by swoją przysłowiową złotówką przynieść radość tym najbardziej potrzebującym.A gdy nadeszły święta Bożego Narodzenia i Wielkanocy obchodziliśmy je wspólnie z księżmi z naszej parafii , władzami dzielnicy i grupą „Powsinianie”.Przy składaniu życzeń towarzyszyła bardzo rodzinna atmosfera, gdzie wszyscy byli szczęśliwi, uśmiechnięci i rozśpiewani. Oczywiście nie zabrakło smacznych, tradycyjnych potraw, którymi mogły się poszczycić członkinie naszego klubu.Wszelkiego rodzaju imprezy, biesiady, wyjazdy i rocznice patriotyczne kształtują naszą osobowość. Odnosząc się do słów Naszego Wielkiego Rodaka, że „ człowiek nie jest tylko sprawą swoich czynów, ale przez te czyny jest zarazem w jakiś sposób twórcą samego siebie”- Jan Paweł II. Tak więc każdy z nas poświęcając się daje z siebie jakąś cząstkę swojego życia, czyni coś dla innych, by to wydało stokrotny plon. Jest to wielka radość, gdy czujemy się potrzebni i doceniani w swoich czynach. Dzięki tym spotkaniom mamy również możliwości wymiany doświadczeń, problemów z jakimi przychodzi nam się zmierzyć.A przede wszystkim to, że możemy oderwać się od prozy życia, tej codziennej rzeczywistości jest już czymś – co zmienia naszą wizję wnosząc coś nowego. Poprzez aktywizację, spotkania z grupą przyjaciół osiągać możemy wyższe cele, realizować się i odkrywać swoje talenty. Jest to wielka radość i entuzjazm poznawczy, który pozwala zrezygnować z drobiazgowości, oparcia światopoglądu człowieka na zdroworozsądkowych kalkulacjach – to on właśnie pozwala odkrywać aspekty tego świata.To wielka sprawa, że my właśnie odnaleźliśmy się w tej grupie, by jako młodzi poprzez szczytne cele przekazywać te wartości, które świadczą o tożsamości naszego narodu. Niechaj to będzie drogowskazem i misją jaką nam powierzono. Wspólnie spędzony czas niech będzie działanie do naszych inwencji. Naród jest wartościowy wtedy, kiedy stoi na trwałym fundamencie, a istotą jest sam Bóg.Wszystko to co czynimy nie jest narzucone z góry. Wynika jedynie z potrzeby serca, rodzi się spontanicznie. A pomaga nam w tym działaniu kalendarz zmieniających się pór roku organizując rok obyczajowo-obrzędowo-liturgiczny. Składają się na niego święta o charakterze religijnym, patriotycznym, zwyczaje ludowe i obyczaje związane z życiem rodzinnym i towarzyskim.7 czerwca 2010 r. przypadł wielki jubileusz 600-lecia naszej powsińskiej parafii. Grupa „30+” również chętnie włączyła się, by uświetnić to wielkie wydarzenie, uzmysławiając sobie rolę religii jako czynnika kulturotwórczego, jej wpływu na historię sztukę i tradycję naszego narodu. Poza sobą mamy wiele pięknych wycieczek krajoznawczych z aspektem religijnym, gdzie cele poznawcze były również realizowane z celami religijnymi i wychowawczymi. Tak więc potrzeba przekazywania w różnych formach wspaniałego dziedzictwa naszej kultury i historii. Każde pokolenie jest w jakiejś mierze odpowiedzialne za rozwój moralny, społeczny i duchowy. Niech to dobre i pożyteczne dzieło, którego prekursorem jest Pan Dyrektor Robert Woźniak, przynosi dobre owoce nie tylko naszej lokalnej społeczności, ale swym zasięgiem obejmie całą Ojczyznę.

Aleksandra Komosa - uczestniczka sekcji 30+

Centrum Kultury Wilanów
ul. Kolegiacka 3
02-960 Warszawa
tel. 668 417 228
tel. 22 651 98 20

Dom Pracy Twórczej
ul. Ptysiowa 3
02-968 Warszawa

Filia w Powsinie
ul. Przyczółkowa 27 A
02-968 Warszawa
22 648 22 24

 

nr konta:
02 1030 1508 0000 0005 5015 9007

w tytule przelewu prosimy podać nazwisko uczestnika, oraz nazwę zajęć i za jaki okres jest regulowana opłata.